Szukasz sposobu, aby dobrze wykorzystać swoje krypto?

Staking pozwala na zarabianie pasywnego dochodu z krypto, które już posiadasz. Oto, co musisz o tym wiedzieć:

Co to jest obstawianie?

Staking to czynność polegająca na zaangażowaniu krypto, aby pomóc zabezpieczyć i zweryfikować transakcje w łańcuchu blokowym. W zamian za to otrzymuje się nagrody z sieci .

Zalety stakingu

Dochód pasywny . Staking jest przede wszystkim czynnością pasywną, co oznacza, że ​​możesz zdobywać nagrody bez wykonywania dużej (lub żadnej) pracy.

Wydajność . obstawianie zazwyczaj oferuje wyższy zwrot z inwestycji (ROI) niż zwykłe utrzymywanie kryptowalut, zwłaszcza jeśli portfel stawek stanowi Twoje zainteresowanie.

Uczestnictwo . Możesz wspierać sieć, w którą wierzysz i pomagać jej się rozwijać.

Niski koszt . Staking może pomóc Ci zdobyć nagrody tańsze niż kopanie, ponieważ staking wymaga mniejszej mocy obliczeniowej i nie wymaga specjalistycznego sprzętu.

POW vs POS

Ryzyko obstawiania

Istnieje kilka zagrożeń, o których należy pamiętać przed postawieniem krypto:

zmienność . Wartość postawionych aktywów może wzrosnąć lub spaść, tak jak w przypadku innych aktywów kryptograficznych.
Utrata kontroli. Gdy już postawisz swoje aktywa, nie będziesz mieć do nich dostępu, dopóki ich nie wycofasz (co zwykle zajmuje pewien czas).

Przerwa . Jeśli walidator prześle nieprawidłowe transakcje, sieć może ukarać lub „odciąć” strony, które w przeciwnym razie otrzymałyby nagrody. Ma to na celu zniechęcenie do złego zachowania w sieci.

Dowód stawki a dowód pracy

Staking występuje tylko w sieciach kryptowalut, które wykorzystują model proof-of-stake jako mechanizm konsensusu. Mechanizm konsensusu to proces, którego sieć blockchain używa do przetwarzania płatności, potwierdzania transakcji i dodawania nowych bloków do łańcucha.

Dwa najczęstsze mechanizmy konsensusu wykorzystywane przez kryptowaluty to proof-of-work (PoW) i proof-of-stake (PoS).

Dowód pracy (POW)

PoW to metoda z wyboru dla wczesnych kryptowalut, w tym Bitcoina.

W systemach PoW uczestnicy rywalizują o rozwiązywanie złożonych problemów matematycznych. Pierwsza osoba, która rozwiąże problem, dodaje kolejny blok do łańcucha i otrzymuje nagrodę. PoW to bardzo energochłonny proces, ponieważ wymaga od górników korzystania z potężnych komputerów 24 godziny na dobę.

Zdobycie nagrody za blok sprowadza się do „przewyższania” innych.

Dowód stawki

PoS to bardziej ekologiczny sposób weryfikacji transakcji.

W systemach PoS uczestnicy deklarują swoje aktywa kryptograficzne, aby pomóc zabezpieczyć i zweryfikować transakcje w sieci. Im więcej aktywów postawisz, tym większa szansa, że ​​zostaniesz wybrany do dodania kolejnego bloku do łańcucha.

Proces ten nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu, ani dodatkowej mocy obliczeniowej.

Systemy PoS mają również inne zasady obstawiania niż systemy PoW. Na przykład niektóre sieci PoS wymagają od uczestników zablokowania nagród za obstawianie na określony czas, podczas gdy inne umożliwiają obstawiającym odbieranie nagród w miarę ich zdobywania.

Krótko mówiąc, obstawianie pozwala wspierać sieć blockchain – i zdobywać za to pasywne nagrody – bez wydawania dużych ilości energii.

Jak działa obstawianie

Kiedy krypto jest postawione, jest trzymane w portfelu podłączonym do sieci, zwanym portfelem parkingowym.

Po skonfigurowaniu portfela stawek i zdeponowaniu krypto, ustalany jest „okres wiązania”, podczas którego krypto jest zablokowane i nie kwalifikuje się do nagród. Po tym oknie zabezpieczasz sieć, więc rozpoczyna się dystrybucja nagród.

Wysokość nagród będzie zależeć od przepisów dotyczących parkowania sieci, którą pomagasz postawić.

Na przykład, niektóre sieci dają graczom stałą nagrodę za każdy blok, który dodadzą do sieci, podczas gdy inne dają graczom część opłat transakcyjnych związanych z blokiem.

Większość portfeli stawek poinformuje Cię, ile możesz się spodziewać w nagrodach, a także ile czasu zajmie ich zdobycie.

Ile zarabiam na stalkingu?

Liczba zdobytych nagród zależy od postawionej kwoty i określonego harmonogramu obstawiania tokena. Wielu szacuje, że nagrody Ethereum wyniosą około 5-6% na kilka dni przed fuzją.

Dlaczego nie mogę postawić całego posiadanego krypto?

Wiele kryptowalut, takich jak bitcoin, dogecoin i litecoin, nie używa dowodu stawki do weryfikacji swojej sieci, co oznacza, że ​​nie można ich postawić. Te kryptowaluty są zabezpieczone procesami dowodu pracy, takimi jak kopanie.

Jakie kryptowaluty obsługują obstawianie?

Wiele kryptowalut obsługuje staking, np. Ethereum, Avalanche, Solana, Polkadot, Cardano, NEAR itp.