wallet2
wallet2

Blok zincirinde kripto fonlarını kurtarmak için gereken tüm bilgileri depolayan bir kelime listesinden oluşan bir tohum cümlesi, kurtarma cümlesi veya yedekleme cümlesidir.

Cüzdan yazılımı genellikle bir başlangıç ​​cümlesi oluşturur ve kullanıcıdan bunu kağıda yazmasını ister. 

Kullanıcının bilgisayarı çökerse veya sabit diski bozulursa, aynı cüzdan yazılımını tekrar indirebilir ve kriptolarını kurtarmak için kağıt yedeği kullanabilir, metamask , trust wallet vb. gibi bazı cüzdanlar bu teknolojiyi kullanır.

Kripto para birimleri, bu ifadeyi keşfeden herhangi biri tarafından çalınabilir, bu nedenle mücevher veya nakit para gibi güvende tutun. 

Örneğin kimse size sosyal ağlarda veya messenger’da sormamalı  , herhangi bir web sitesinde yazılmamalıdır.

Çekirdek ifadeler, kriptoyu yedeklemek ve depolamak için harika bir yoldur.

tohum kelimesi nedir? (veya tohum cümlesi)

O nasıl çalışır?

Çekirdek ifadelerin nasıl çalıştığının basitleştirilmiş bir açıklaması, cüzdan yazılımının, her kelimeye bir sayı atanmış bir sözlükten alınan kelimelerin bir listesine sahip olmasıdır.

Çekirdek cümle, cüzdanda kullanılan tüm anahtar çiftlerini üreten deterministik bir cüzdanda çekirdek tamsayı olarak kullanılan bir sayıya dönüştürülebilir.

BIP39 standardı için İngilizce kelime listesi 2048 kelimeye sahiptir, bu nedenle ifade yalnızca 12 rastgele kelime içeriyorsa, olası kombinasyonların sayısı 2048^12 = 2^132 olur ve ifadenin 132 bit güvenliği olur.

Bununla birlikte, bir BIP39 tümcesindeki verilerin bir kısmı rastgele değildir, bu nedenle 12 kelimelik bir BIP39 çekirdek tümcesinin gerçek güvenliği yalnızca 128 bittir.

Bu, kabaca tüm Ethereum özel anahtarlarıyla aynı güçtedir, bu nedenle çoğu uzman bunun yeterince güvenli olduğunu düşünür.

Kendi tohum ifademi oluşturabilir miyim?

Kendi tohum cümlenizi oluşturmak güvenli değil çünkü insanlar rastgelelik yaratmakta kötü.

En iyi yol, cüzdan yazılımının yazdığınız bir ifade oluşturmasına izin vermektir.

Açılış cümleleri doğal dil sözcükleri kullandığından, mükemmel hata düzeltmeleri vardır.

Kötü yazılmış kelimeler genellikle hala okunabilir. Bir veya iki harf eksik veya bozuksa, genellikle kelimeyi anlayabilirsiniz.

tohum kelimesi nedir? (veya tohum cümlesi)

Çekirdek tümce sözcüklerinin çıkarıldığı sözcük listesi, her sözcüğün ilk dört harfi onu benzersiz bir şekilde tanımlamaya yetecek şekilde özenle seçilir.

Bu, tek bir okunamayan veya yanlış harfin özel anahtarı işe yaramaz hale getirebileceği (serileştirme biçimine bağlı olarak) bir ham özel anahtar yazmakla iyi bir şekilde karşılaştırılır.

Tohum cümlesi neden önemlidir?

Çünkü bir kripto cüzdanını yedeklemenin tek yolu bu. Kripto paranıza erişmek için kullandığınız telefonu, bilgisayarı veya donanım cihazını kaybederseniz, özel anahtar cüzdanınızı ve içeriğini geri yüklemek için tohum cümlenizi başka bir yere girmeniz gerekir.

Açılış cümlemi kaybedersem ne olur?

Başlangıçta hiçbir şey. Sonuçta, fonlarınıza erişmek için tohum ifadenize ihtiyacınız yok; fonlarınızı geri yüklemek için bir yedekleme yöntemidir. Bu nedenle, fiziksel cihazınızı ve açılış cümlenizi kaybederseniz, o zaman paniğe kapılabilirsiniz.

¿De cuánta utilidad te ha parecido este contenido?

¡Haz clic en una estrella para puntuarlo!

Promedio de puntuación 0 / 5. Recuento de votos: 0

Hasta ahora, ¡no hay votos!. Sé el primero en puntuar este contenido.